به بهانه ای

 

 

مهارت یا اگر نه، حوصله‌ی خوبی در بازسازی و اصلاح عکس‌های شکسته و قدیمی در فتوشاپ دارم. عکس‌های خیلی خرابی را درست کرده‌ام و چاپ کرده‌ام و به صاحب‌اش هدیه داده‌ام. اما چیزی تغییر کرده.

چند عکس خانوادگی قدیمی که احتمالن از زیر آوار  جنگ و این جور چیزها بیرون آورده‌اند، یا هر چه بوده در شرایط خوبی نبوده‌اند، دستم است و هیچ دستم به تعمیر و اصلاح نمی‌رود. همین جوری دوست‌شان دارم و نمی‌توانم تغییرشان بدهم. آن تصویری که در سه چهار پست قبل گذاشتم بخشی از یکی از همین عکس‌هاست. عکسی است که در یک جشن تولد گرفته شده . آدم‌های عکس که حالا سن و سالی دارند و در شهرهای دیگری‌اند و هنوز دوستی‌شان را حفظ کرده‌اند و سرنوشت‌های متفاوتی داشته‌اند و... واقعیتی است که نمی‌گذارد در عکس دست ببرم: این که خود این عکس‌های شکسته  در ارتباطی نزدیک با آدم‌های درون تصویر، داستانی از روزگار دارند.  به نظرم کار خوبی نمی‌کرده‌ام. دلم نمی‌خواهد حتا یک ترک و شکستگی عکس را بردارم.

از طرفی چاپ کردن عکس‌های قدیمی اسکن شده، بدون اصلاح و تغییر هم نتیجه خوبی ندارد. زیرا  شکستگی‌ها در نسخه‌ی اسکن شده بیش‌تر  به چشم می‌آیند و دیگر این که  اصالت کپی نمی‌شود، تکثیر نمی‌شود و چون بالاخره باید عکس را چاپ کرد باید تغییری در آن داد که آن کیفیت  و داستان‌اش را منتقل کند و در نسخه‌ی کپی شده بپرورد.

چه طور؟ عکس‌ها را نگاه می‌کنم و روی‌شان زوم می‌کنم و تکلیفم معلوم نیست. برای سحر نوشته‌ام که خیره نشود ولی گاهی حواسم نیست که به نصایح خودم عمل کنم. گاهی در کارمان تامل می‌کنیم و متوجه بی‌اعتباری‌اش می‌شویم، صبر کردن  و فکر کردن به جایی نمی‌رسد و باز می‌گردیم به راه  سابق و همراه کسانی می‌شویم که خب محترم‌اند ولی ذره‌ای از آن همه تردید و بی در کجایی را تجربه نکرده‌اند و دست کم از دید ناظر بی طرف شکل هم می‌شویم. یعنی شاید سرانجام  همان اصلاحات و تغییرات سابق را روی این عکس‌ها هم انجام دادم.

ببینم چه می‌شود. فعلن بهانه‌ای برای بد قولی؟ چم!

/ 2 نظر / 48 بازدید
سوده ط

از 6 ماه پیش به این طرف خانه تکانی تاریخ من و حامد بود...عکس های باباها را جمع کردم و به مرور ادیت کردم. نتیجه کار عالی است البته این "عالی" کاملا وابسته به مهارت ادیتور است. اگر عکس بابابزرگ سحر را دادید عکاسی حتما بگویید عکس شهید است... نتیجه بهتر می شود[لبخند]

سوده ط

متوجه شدم؛ ولی فکر نمی کردم متخصص باشید! تصورم در حد لیگ برتر بود نه لالیگا! بابا ایول الله![نیشخند]