باسمه

 

 

برای عراق پرچم جدیدی طراحی کرده اند. طرح نویی است. البته نمی دانم چه قدر جدی است. 

(1)

یک وقتی از جلوی عمارت عالی قاپو که رد می شدی دو تا عکس بزرگ را در دو طرفش می دیدی. اصلا این دو عکس همه جا بود. «قائم مقام رهبری» یک چیزی بود. یک روز صبح یکی از آن عکس ها غیب شده بود. خیلی ساده. یادم است احساس خوبی نداشتم. البته به خاطر عالی قاپو که بدجوری نامتقارن شده بود. جای خالی آن عکس یک جور بدی خالی بود.  هر وقت که خودم را روانکاوی می کنم که چرا از این عکس هایی که در اداره ها و کلاس های دانشگاه و...به دیوار می زنند، خوشم نمی آید به همین خاطره می رسم. نمی فهمم چه معنی دارد.

(2)

سرود ملی را یادتان هست؟ شد جمهوری اسلامی به پا/ که هم دین دهد هم دنیا به ما/ از انقلاب ایران دگر... فکر می کردم سرود ملی یک چیز «آن جوری» است. یک روز خیلی ساده عوض شد. شد: سر زد از افق مهر خاوران/ فروغ دیده حق باوران...

جای دیگر را نمی دانم ولی این سرود ملی ما چیزی قلابی است. کاملا تشریفاتی است، مثل آن قبلی. راحت می شود عوضش کرد و کسی هم یک ذره دلخور نمی شود. کاش می دانستم که آیا سرود ملی درست و حسابی هم پیدا می شود؟ و اگر پیدا می شود چه جوری شده سرود ملی.

(3)

درباره پرچم نمی توانم به راحتی همین حرفها را تکرار کنم. برای من قاعدتا آن هم باید مثل سرود ملی و عکس روی دیوار باشد ولی نیست. شاید چون تغییر کردنش را ندیده ام. چه کار خوبی کردند که بعد از انقلاب دست کم اصل پرچم را عوض نکردند.

این چیزهای بی معنی- پرچم و سرود ملی- را فقط گذشت ایام معنی دار می کند. فقط کهنگی است که شاید ارزشمندشان می کند یا مثلا یک خاطره خفن ملی. همین است که باعث می شود بین پرچممان و یک تکه پارچه فرق بگذارم . ناسلامتی سال ها قبل از من یک عده، حالا مثلا به طرفداری از استبداد یا آزادی این پرچم را بالا برده اند و چه سربازهای بدبختی که زیرش رژه رفته اند و حالا همه شان هفت کفن پوسانده اند. 

 

(4)

این پرچم جدیدی که برای عراق پیشنهاد کرده اند قشنگ تر از آن پرچم قبلی بعثی است ولی اگر من بودم به این راحتی زیر بار نمی رفتم. نمی دانم جرا؟ ولی مخالفت می کردم. می گفتم: پرچم که چیزی را عوض نمی کند. یک وقتی با این پرچم خل وچل بازی در می آوردیم و با این پرچم کسی به ما اعتماد نداشت، حالا با این پرچم کارهای خوب می کنیم. می گفتم « لطفا عوضش نکنید. شاید قشنگ و خوش خاطره نباشد ولی دست کم پرچم است آن یکی که اصلا پرچم نیست. مثل سرود ملی ایرانی ها فقط یک چیز گتره ای است.» 

/ 1 نظر / 6 بازدید
آرش

سلام. جواد تو معرکه‌ای. حرف‌هایی که می‌زنی نوک زبان آدم بوده. مخصوصاٌ وقتی می‌خواسته جواب کسی را بدهد که روی این حرف‌ها خیلی تعصب داشته. شاید هم مشکل از آن جا است که جوابی می‌خواهد درست شود. به هر حال خوشم آمد.