اردیبهشت

سحر بزرگ‌تر می‌شود و من باباتر. درباره‌ی پیش دبستانی‌اش مشورت می‌کنم و می‌فهمم که خیلی دیر شده و تا نیمه‌ی اردیبهشت پیش دبستانی‌های معروف‌تر  ثبت نام سال تحصیلی بعدی را تمام کرده‌اند. این یعنی دو سال دیگر که بخواهد کلاس اول برود شانس کم‌تری برای ثبت نام در یک دبستان خوب دارد چون اولویت‌شان با پیش دبستانی‌های خودشان است. داشتم خودم را سرزنش می‌کردم و از طرفم می‌پرسیدم "یعنی قبول نمی‌کنند اگر پول بیش‌تری بدهیم؟"  و در پس ذهنم مرور می‌کردم " یا از مامان بزرگ‌اش خواهش کنم از سابقه‌ی معلمی‌اش استفاده کند؟" که به خودم آمدم. من از کی این قدر والدین‌مآب شدم؟ خجالت هم خوب چیزی است. چه اباطیلی! چه دکان مسخره‌ای! بچه که بی سواد نمی‌ماند. خوش‌بختانه خودم هم در گچساران و منصوریه و زیار و دستگرد و بهبهان سر کلاس نشسته‌ام هم در بهترین مدارس اصفهان که ثبت نام در آن‌ها آسان نبود و خیالم راحت است که تفاوت خاصی با هم نداشتند. لذا در این عرض جغرافیایی  آدم عاقل اردیبهشت را به سفر می‌رود نه پی منت کشی خانم مدیره‌های مغرور و  طمع کار دبستان.

 

/ 13 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وکیل

سلام شما در کدام قطعه از بهشت هستید؟ خوش بحالتان. کاش مدرسه ای دولتی نزدیک منزل ما بود. حاضر بودم تمام شهریه ای که به مدرسه غیر انتفاعی می دهم به انجا بدهم.

وکیل

فراموش کردم عرض کنم که کماکان از reader مطالب جدیدتان را تعقیب می کنم. توفیق تان مستدام

سپيده

سلام. منم تجربه شخصي خودم رو مي‌گم. به نظرم دبستان دولتي يا غير انتفاعي فرق زيادي ندارند. كاش همه بچه‌ها شانس بيارن با معلمي رو‌به‌رو نشن كه شوق مدرسه رفتن رو درشون از بين ببره. چون واقعا درسهاشون كه چيزي نيست كه آدم بخواد نگران آموزش باشه، كافيه از نظر روحي مشكلي براي بچه پيش نيارن كه چيز كم‌اهميتي هم نيست. اما يه توصيه: اگه امكانش هست بذارين سحر پيش‌دبستاني را هم در مهد كودك بگذرونه و نه مدرسه. يه سال هم ديرتر با اين سيستم خشك آموزشي مواجه بشه بهتره. البته من نمي‌دونم قانون منع مهدكودك‌ها از ثبت‌نام پيش‌دبستاني‌ها اجرا شده يا نه.

شوپه

رفیعی! من بچه ندارم ولی حمایتت می کنم. به نظرم بچه تو مدرسه باید معاشرت و رفاقت و معرفت(!) یاد بگیره، که اونم لزوما تو مدرسه بهتر، بهتر یاد نمی گیره. (اصلا کی دیدی ملاک «بهتر» بودن مدرسه این جور چیزا باشه؟) جدول ضرب و دمای جوش و انجماد آب و چرا از اهرم استفاده می کنیم و علل سقوط اشکانیان و رودهایی که به دریای خزر می ریزند و بوقلمونی به نام مگاپود رو خودت تو خونه هم می تونی یادش بدی.

جواد رف

ممنون. ماهم دوست داریم سحر دیرتر با آموزش و پرورش رو به رو بشه مخصوصن که 31 شهریور دنیا اومده و لب مرزه و ریزه میزه است . خودش هم دوست داره فقط بره پارک بادی و مسافرت و نظری درباره اموزش و پروش نداره.

سوده ط

حال اگر من این مطلب را نوشته بودم همه حمله می کردند که خوب بچه ندارید درک نمی کنید! شکر که ما غلاف کرده ایم اما شما بنویسید! خوب است یکی این حرف ها را گاهی بگوید.[عینک]

جواد رف

یک نکته دیگر: شنیدم که آموزش های ضمن خدمت برای معلم های آموزش و پروش اجباری است و برای معلم های بخش خصوصی پولی است. به طور معمول حقوق معلم ها در مدارس غیر انتفاعی هم پایین تر است و بحث ارزشیابی و این حرفها رو هم ندارن. در عوض مدارس خصوصی تاکید زیادی روی کتاب های کمک درسی می کنن که به نظرم لازم نیست.

آرش

ممنونم جواد. البته کاش می شد دقیق تر درباره شیوه های مختلف آموزش و کاری که این شیوه ها با ما و بچه هامان می کنند چیزی دانست. من از نوشته تو خوشم می آید ولی به گمانم تو خوی سرکشت (سرکشی از تن دادن به قواعد مدرنیته) را روی دخترت امتحان می کنی. در حالی که احتمال می دهم در این سن خیلی جرات نکنی این گونه نظراتت را روی چیزهای دیگری از زندگیت امتحان کنی. چیزهایی که این قدر راحت تن به تصمیم های تو ندهند.

بشری

همش آموزش نیست پرورش هم هست !! چیزی که به نظر من خیلی توی مدرسه بهش بها نمدن. وگرنه بچه های امروزی از لحاظ هوشی مشکلی ندارند که بخوان جدول ضرب و... دیرتر یاد بگیرن. با صحبت فاطمه خانم هم موافقم که گفتن" بچه در خانواده و توي همين سفرها و بازي ها و پارك رفتن ها و حرف زدن ها تربيت مي شود. چيز به اين سادگي را مي بينم كه خيلي از پدر مادرهاي اطرافم باور ندارند ".

ازگمی

کافیست سری به یک مدرسه غیر انتفاعی بزنید. قبل از آنکه درباره استعداد و علائق و سابقه کودکتان بپرسند، از وضع معیشتی و اقتصادی و توانائیهای مالی و تمکن پدر می پرسند و بجای اعزام نمودن به دفتر یک روانشناس، تو را می فرستند به دفتر امور مالی و حسابداری. در طول سال هم به انحاء مختلف پول میگیرند و کودم از همان اول در چنین مدارسی تماشاگر مسابقه تجمل و تمول باباها است. اما در مدرسه دولتی کودک نمای واقعی تری از جامعه را می بیند و با درگیر شدن با مسائل عینی، واقعی تر رشد میکند. بی شک اگر استعداد داشته باشد، راههای رشد را با تربیت مادربروشنی خواهد یافت و قدم های محکمتری برخواهد داشت. مدارس دولتی با 50 ، صد ، دویست هزارتومان کمک داوطلبانه خیلی بیشتر از دو،سه،جهار، پنج میلیونی که به غیر انتفاعی ها بدهید، برای کودکانمان زحمت میکشند اگر مدیریت خوبی بر آنها حاکم باشد.