در رستورانی‌در شیراز نشسته بودیم. در میز کناری ‌آقایی‌ برای‌دو خانم همراهش از اصفهانی‌ها می‌گفت که به عمد نشانی‌ اشتباه می‌دهند. داستانی‌تکراری‌بود که گاهی ‌در تبریز است گاهی‌ مشهد، قم، زنجان، اصفهان. در این داستان قربانی ‌سوار ماشین،  از یکی ‌از اهالی ‌شهر شیطانی ‌نشانی ‌جایی‌ را می‌پرسد. زامبی‌ می‌گوید با قربانی ‌هم مسیر است و سوار می‌شود و دست آخر  وقتی ‌به مقصدش رسید  می‌فهمید فریب‌تان داده تا خودش به مقصد برسد.

آن قدر این داستان تکراری ‌است که بعید بود دو خانم همراهش هم با همه‌ی ‌علاقه‌ای‌که نشان می‌دادند،  یکی‌دو تا از نسخه‌هایش  را  نشنیده باشند.

*

  شیرازی‌ها  ا‌ز اصفهانی‌ها خوش لباس‌ترند یا دست کم  در انتخاب  لباس بی‌پرواترند. مراکز خریدشان از نظر کیفیت، قیمت، تنوع و سلیقه به‌تر از اصفهان است. سرگرمی ‌و شهر بازی ‌و رستوران هم همین طور. هزینه‌ی بازی‌سحر درشهربازی‌های‌ اصفهان در بیست دقیقه به راحتی ‌15 هزار تومن می‌شود. با همین پول دو روز در سه نوبت در محوطه‌ی‌ بازی‌ مجتمع ستاره شیراز بازی ‌کرد. حتا خسته شده بودم که چرا شارژ کارت تمام نمی‌شود.  خود محوطه بازی‌ هم از هر نظر بسیار بهتر و مدرن‌تر و خلاقانه‌تر از شهربازی‌های ‌سرپوشیده‌ی اصفهان بود. ولی‌جز این‌ها کیفیت و مدیریت شهری‌ اصفهان بهتر است. برای‌سفر هم، حتا بدون زاینده رود باز  کفه‌ی‌ ‌اصفهان سنگین‌تر است.  بازار و مسجد  وکیل چه قابل مقایسه با بازارها و مساجد اصفهان است؟

*

در مقایسه با جنوبی‌ها انگار ساکنان اصفهان را از یخ تراشیده اند. این مردم مهربان و با معرفت جدن نمی‌توانند یک رستوران را درست و منظم اداره کنند؟ در یک شهر سه بار به سه رستوران رفتیم و هر بار بیش از حد معطل شدیم و شاهد برخوردها و قهر مشتری‌ها و حتا دو  بگو مگوی ‌تند و یک  دعوا و کتک کاری ‌بودیم.  وسط یک رستوران آبرومند،  گارسون و مشتری‌ هم دیگر را کتک می‌زدند  و زن‌ها جیغ می‌کشیدند! مهربان‌اند و زود جوش می‌اورند و تند و رک حرف می‌زنند و چهار تا میز و مشتری ‌را نمی‌توانند اداره کنند اما سرانجام چه قلیه‌ و خورشت میگوی ‌خوش مزه‌ای ‌روی ‌میز می‌گذارند.

*

یک صدم روش‌هایی‌ که شمالی‌ها برای‌سرکیسه کردن مسافر ها ابداع کرده‌اند را  نمی‌دانند. می‌شد کمی‌ وضع شهر های ‌ساحلی‌  جنوبی بهتر شود و کسب و کار مردمش رونقی‌ بگیرد.

*

اگر خودمان هم چیزی‌ نداریم بالاخره یک جایی ‌باید  جزوه‌ای‌، چیزی ‌به اسم تکنیک  شهرسازی‌ تدوین شده باشد. یکی ‌این را پیدا کند و ترجمه کند! لازم نیست با جایی‌مقایسه کنم  شهرهای‌مان  زشت و به هم ریخته و نامنظم اند. جز ‌چند خیابان زیبا در بعضی‌شهرها،  شمال و جنوب و شرق  وغرب و مرکز و پایتخت در زشتی‌ فرقی ‌نمی‌کنند.

*

پسورد وبلاگم را چند لحظه فراموش کرده بودم.

/ 1 نظر / 54 بازدید
حسن

تحلیل هات در مورد روحیات شهرستانیا به غایت آبکی و دم دستیه