دریاچه پریشان را دیده ام و چهار سال پیش باورم نمی شد روزی بیابان شود. بهبهان که بودیم رودخانه منصوریه را دیده بودم و پارسال آن کانال سیمانی خشک وباریک را که زباله دانی شده بود  دیدم و  شک کردم که شاید اشتباه آمده ایم. چشمه های پر آب خوانسار را دیده بودم و نمی دیدم روزی بروم و آب در لوله های شهر نباشد و بگویند آب را  با  تانکر از گلپایگان می آورند.

 

دست کم در مورد زاینده رود مشکل فقط خشک سالی نیست. بارندگی های متوسط سی ساله  از نیاز معمول کم تر است . آب شاید تنها موردی است که دخل اصفهان کمتر از خرج اش است. این کسری یا از سرچشمه های کارون جبران شده یا از سفره های زیر زمینی که حالا این دو منبع هم خالی تر شده اند. شنیدم که جایی که قبلن با سه چهار متر حفاری به آب می رسیدند، حالا پنج میلیون تومن خرج کرده اند برای چاه عمیق تر و این چاه بعد از ده دقیقه انتظار می تواند به مدت یک دقیقه آب بدهد و طرف از خوش حالی گوسفند قربانی کرده.

ظاهرن کسی حریف حفاری چاه های غیر مجاز یا برداشت غیرمجاز از چاه های مجاز و نصب کنتور برای چاه ها نیست. عجیب هم نیست، تا حالا معمول بوده هرچه روی زمین کم داشته ایم  از زیر زمین جبران کرده ایم.

 

قرار شده  یک هفته ای  آب رودخانه را باز کنند. شاید بیشتر برای حفظ درختان حاشیه ی زاینده رود. همین یک هفته هم به اکراه بود چون برای پاییز بارش خوبی پیشبینی نشده و ذخیره ی آب مهم  است. کم کم حرف زدن از دریاچه‌ی اورمیه مصداق اقدام  علیه امنیت ملی می شود و وضع زاینده رود هم دور از این نیست. می شنوم که فلان  امام جمعه در خطبه ها به نماینده های شهر شان  پرخاش کرده که دیگر نمی تواند جواب مردم را بدهد و جای دیگر  کشاورزها علیه دبیر ستاد حوادث شعار داده اند یا یقه ی رییس آب منطقه ای را گرفته اند یا استاندار و کسی نمی داند چه کند. از قضا سد های کوچک و بزرگ مان  صفرا  فزودند و حالا همه به تونل ها و لوله های انتقال آب دل خوش کرده اند که بی دعوا هم نیست. بدون حساب یزد و کرمان که نمی دانم واقعن چه قدر آب می برند، اصفهان و چهار محال و خوزستان سه قلندر اند و یک زردکوه.  

 

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
elham

سلام چطوري ؟ از قالب وبلاگت خيلي خوشم اومده از کجا آوردي اين قالبو ؟ منم يک وبلاگ دارم دوست دارم باهام تبادل لينک بکني اگه دوست داشتي بيا تو وبلاگمو منو لينک کن تا منم لينکت کنم . موفق باشي http://zanasho4.persianblog.ir/

ابوذر

چه جالب ! مگه وبلاگت قالب هم داره دادا ؟!!!! من که هر چی گشتم ندیدم ! چی میگن اینا ؟ هاهاها