پس چند تا؟

 

 

  

 

   مدتی بعد از خواندن «خشونت، پنج نگاه زیر چشمی» نوشته‌ی اسلاوی ژیژک، متوجه شدم در عنوان اصلی «شش نگاه زیر چشمی» بوده. یکی از بخش‌های کتاب به طور کلی سانسور شده بود هر چند در مقدمه‌ی کتاب  و عنوان انگلیسی هنوز نشانی‌اش بود.

می‌شد دست کم عنوان کتاب مردم را عوض نکنند و چه بهتر که  توضیحی درباره بخش سانسور شده هم بدهند. یا فقط اطلاع‌رسانی کنند که این بخش حذف شد چون حواس‌مان نبود به موقع حروف‌چینی‌اش کنیم و کاغذ کم بود و دروغ‌هایی از این قبیل که چون هر دو طرف می‌دانند دروغ است، به اندازه‌ی عوض کردن عنوان کتاب و سانسور  بی سر و صدای آن  غیر اخلاقی نیست.

 شاید به خاطر همین اعتماد آسیب دیده بود که در تمام مدتی که کتاب « شش قطعه آسان، مبانی فیزیک به روایت ریچارد فاینمن» دستم بود یک گوشه ذهنم مدام در گیر این بود که: حالا واقعن شش تا بوده؟ هفت تا نبوده؟ ده تا چی؟  دوازده؟ چهارده؟ ... اصول دین چندتا بود؟  چیزی اضافه نشده جدیدن و ما را بی خبر گذاشته باشند؟ یا کم نشده؟ دزدان بغداد واقعن 40 تا بودند؟

 *

در سه سالی که از چاپ «شش قطعه آسان...» گذشته، هنوز سه هزار نسخه‌ی چاپ شده‌اش فروش نرفته. حتا در قفسه‌ی کتاب فروشی دم دروازه دولت  هنوز دو سه جلد دیگر مانده بود. حیف است کتاب به این خوبی را این قدر کم چاپ می‌کنند و حتا کم‌تر از مقداری که چاپ شده می‌خوانند.

عنوان بخش ششم کتاب « رفتار کوانتمی» است و وقتی این بخش را می‌خواندم  هیجان‌زده شده بودم. بیش‌تر خوش می‌گذشت اگر زود‌تر عنوان کتاب را سرچ کرده بودم و هی نگران این نبودم که هفت تا نبوده؟ حتمن شش تاست؟ هشت تا؟ ...

 

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
حنا

بله این ترس همیشه وجود دارد و آدم را راغب میکند که نسخهاصلی کتاب را دنبال کند