از هر دری

 

 

 

Star chart  روی گوشی‌های اندرویدی نصب می‌شود و برای رصد آسمان بی‌نظیر است.

چون روی گوشی نصب می‌شود- و نه مثلن کامپیوتر - روی پشت بام هم در دسترس است. موقعیت جغرافیایی را از جی‌پی‌اس گوشی می‌گیرد و با توجه به زمان، نقشه‌ی آسمان را نشان می‌دهد.

گوشی را به هر طرف که حرکت دهیم تصویر آسمان همان جا را نشان می‌دهد. یعنی چهت و زاویه را تشخیص می‌دهد و مثلن اگر گوشی را با طرف زمین گرفته‌اید،  آسمان نیمکره‌ی جنوبی را نشان می‌دهد.

امکان جست و جوی  سیارات منظومه‌ی شمسی و ستاره‌ها  و کهکشان‌ها و صور فلکی را دارد و یک فلش کوچک جهت حرکت گوشی را نشان می‌دهد. گوشی را در جهت فلش حرکت می‌دهید  تا به مقصد برسد. امتحانش کردم و دقیق است. زوم هم می‌شود. پیدا کردن یک سیاره یا ستاره با این روش خیلی  ساده‌تر از نقشه‌های کاغذی است.

در مجموع یک نرم افزار فوق العاده است که روی یک تلفن همراه با امکانات کافی، بی نظیر است. فقط اگر صفحه‌ی گوشی‌ام بزرگ‌تر بود و می‌شد روی یک سه پایه هم گذاشتش، تمام بود. نه نبود یک تلسکوب و یک آسمان بدون نور مزاحم هم لازم است.

 در آسمان اصفهان با این همه نورهای نارنجی به زور تا  قدر 2  چیزی دیده می‌شود. اما  با این نرم‌افزار، گوشی تلفن مثل یک دستگاه اشعه ایکس است  و  اجرام  آسمان را به راحتی می‌توان پیدا کرد حتا زیر سقف و وسط روز. برای توضیحات اضافه و پیدا کردن اسم‌های لاتین اجرام آسمانی از ویکی پدیا استفاده می‌کنم که آن هم آفلاین و کامل روی اندروید نصب می‌شود. خدایا شکر!

***

یک جور رابطه‌ی عاطفی با سماک اعزل داشتم حتا پیش از آن که بدانم چه قدر محبوب بوده. حتا قبل از این که بدانم  زال هم برای رودابه تعریف کرده که «چه مایه شبان  دیده اندر سماک/خروشان بدم پیش یزدان پاک» که شاید منظورش سماک رامح بوده که مشهورتر از سماک اعزل است. چیزی نمی‌دانستم. خیلی سال پیش یک شب که خیلی غمگین بودم، در افق دیدمش  که تازه طلوع کرده بود و ناگهان بی دلیل همه‌ی غم‌ها محو شدند. انگار  در دل من طلوع کرد. ترویج خرافه نمی‌کنم ولی از همان فردا واقعن  اوضاع رو به راه شد. فردا شب‌اش نقشه را با خودم بردم و اسمش را پیدا کردم و بعدتر فهمیدم چه قدر نیاکان ما دوستش داشته‌اند.

 این فصل در آسمان  شب ما نیست. روی گوشی پیدایش کردم ولی  دیدنش در آسمان چیز دیگری است.  این جوری هم خوب است ولی  مثل معاشرت‌های اینترنتی با دوستانی است که آیکن‌شان  ربطی به لطف  حضورشان ندارد.

 

 

/ 1 نظر / 28 بازدید
نسرین

پس یه نفر دیگه هم هست که با این دوستان دور از دسترس آسمانی سر و سر داره :)