باسمه

 

 

* فصل توت است.
* یک سر رفته بودم  پست نیروگاه. دم آمدن، یک نفر سرش را آورد بیرون که: بفرما توت! گفتم: هنوز نرسیده که. آمد بیرون و رفت لابه لای شاخه ها. عجب توتی بود! توت سفید و شیرین و طولانی! یک نژاد خاص از توت. از لطفش کلی شرمنده شدم و خوشحال.
* رفته بودم دیسپاچینگ. توت های سرخ و سیاه روی سبزی شاخه ها و زمین می درخشیدند. آن جا از بس همه باکلاسند این توت ها نخورده می مانند. کمی که پیشروی کردم دلم نیامد تنهاخوری کنم. رفتم دم در و ناظر عزیز را صدا کردم. گفتم یک مشکلی پیش آمده. رنگش پرید. تند تند دنبالم می آمد. وقتی یک مرتبه پریدم تو باغچه دوزاریش افتاد.
کمی بعد یک نفر سرش را از پنجره بیرون آورد که: آقا رحم کن!
* نقشه بردار دست تنها بود، من شدم دستیارش. یک میله مدرج به اسم میر را دستم می گرفتم و او اندازه گیری می کرد. گفتم عجب توتی! گفت: کار که تمامی ندارد، دوست داری یک کم استراحت کن.
دیر می شد. کار را ادامه دادیم. من ولی سعی می کردم هر بار میر را کنار یک شاخه سخاوتمند توت بگیرم و فایده ای ببرم.
* وقتی رسیدم، شرکت تعطیل شده بود. قبل از رفتن گفتم سری به درخت توت بزنم. قبلا کلاس گذاشته بودم و جلوی بقیه نرفته بودم سراغش. حالا اما کسی نبود. خانه خلوت و من سرشار از احساس گناه! قبل از شروع حمله، درخت توت به من حمله کرد. به کوچکترین نسیمی توت باران می شدم. امان نمی داد.
* ما خودمان هم یک درخت کوچک توت داریم، توت سیاه. سولماز برایم نگه می دارد.
                                           ***
برگردم به همان ماجرای اولی. یادم است از نیروگاه که می آمدم احساس می کردم چه قدر همه مهربانند و سخاوتمند. تاثیر بخشش بی حساب درخت توت بود؟ بین درخت های شهروند میانه های فلات ، این یکی فرق می کند. انگار عمدی دارد که حتما شاخه هایش از بالای دیوار ها و لای نرده ها رد شوند. میوه هایش یک جور بخشش بی منت و شیرین و صمیمی و رهگذاریند... هر چند که...نمی دانم...وقتی توی چهارباغ یک لیوان بزرگ شیرموز جلویتان است، فکر می کنید: توت؟ ولش کن بابا!

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهدي

سلام......راستش نتوانستم چيزی ننويسم!!!مطلب قبلی تان خيلی نزديک به عقيده من بود......به نظرم يک نوع تحقير مسلمين هم بود.......اما از اين هم نمی شود گذشت که تا حدی برای خود آنها هم بد شد.....حداقل کمی بيشتر خودشان را نشان دادند...فقط کاش بعضی بفهمند.....ياعلی.ع.

ق

جواد! یک مشکلی پیش آمده.

رهي

سلام. دلم برات تنگ شده مرد حسابي. اين قدر هم که دير به دير مينويسی. شهر ما نمی آيی؟

حامد

توت بي فلسفه مي خوردم!

سيا

سلام جواد. نوش جونت ولي متنت چندتا ايراد داشت يکي اينکه توت فرنگي سفيد نيست، نارنجيه. دوم اينکه توت فرنگي که رو درخت در نمياد، اون گوجه فرنگيه. بعدش هم مگه شيراز توت فرنگي داره؟ راستي ببخشيد شما کدوم جوادي؟:)

بشری

سلام . ميدونين ؟ خواهرها هميشه به فکر داداششون هستن ، همیشه :) ، حتی .... :) ؛ سلام منو بهشون برسونین ، و سلام مادر و خالهءمحمدحسین را هم .

shan-i

:)

ازگمي

جواد جان حالا كه خيلي توتي شده اي يك بيت از فكر كنم الهي قمشه اي برايت بنويسم كه در ايام توت چيزي كم نداشته باشي: تو فرشته شوي گر جهد كني از پي آنك برگ توت است به تدريج كنندش اطلس البته هر وقت كه از فكر توت و خوردن آن فارغ شدي ، به برگ توت فكر كن كه پس از مدتي به هنر جويدن يك حشره ، چه سان به پرنيان تبديل مي شود. البته بعضي ها فقط توتشان را مي خوردند.

ناآرام

من يک حرفايي با مامانت زدم. گفت بهت يا خودم زنگ بزنم. هرچند ترجيح دادم بيام اونجا يک نهاري هم بيفتم

سعید

من سعيدم يه غريبه که از نوشته هات خوشش اومده ... يا علی مدد