مصر

 

 

به نظرم مردمی که سر از روستای کویری مصر در می آورند بیشتر زیر نفوذ نام پر ابهت مصر هستند تا چیز دیگر. مثلن اگر اسمش حسین آباد بود شک دارم این قدر برای تور های بیابان گردی جذابیت داشت. حتا گویا نام قبلی اش «مزرعه یوسف» بوده. لابد طرف گفته خب! من که یوسفم و چرا این جا مصر نباشد؟ 45 کیلومتر تا خور فاصله دارد و مدتی است مقصد تورهای بیابان گردی و سافاری  مردم شده. در رستوران بالی خور با یک گروه خانم میان سال و پیر و به نظر پولدار هم‌سفره شدیم  که برای تور دو روزه کویر نفری 120 هزار تومن داده بودند که شامل یک شب اقامت در بالی هم می شد. گفتند شتر سواری هم کرده اند. از مصر می آمدند. اگر منظور دیدن تپه های شنی بی آب و علف  و شتر سواری باشد ، مرنجاب کاشان را ترجیح می دهم. شنیده بودم مصری ها به جز شتر، موتور چهار چرخه هم کرایه می دهند که هر چه گشتیم فقط شتر بود و موتور پیدا نشد.

برای خلوت گزینی در حاشیه کویر هم خیلی گران تمام می شود. هزینه یک شب اقامت در یکی از خانه های بازسازی شده ی روستایی نفری 60 هزار تومان. فکر کنم در کاروانسرای مرنجاب اتاقی 40 تومن بود و آدم را سرشماری هم نمی کردند. برای خودش سرگردنه ای است. شاید هم دید ما که مشتری نیستیم و  یک عددی پراند.

نتیجه اخلاقی این که در انتخاب نام روستای خود دقت فرمایید.

عکس بالا اگر کیفیتش خوب نیست تقصیر پرنده است که نگذاشت نزدیک شوم.

 

 

/ 4 نظر / 59 بازدید
غزاله

درود دوست گرامی من در زمینه گردشگری فعالیت می کنم. مدت کوتاهیه که وبلاگتون رو می خونم. برای مقایسه مکانها با همدیگه باید خیلی مسائل رو در نظر بگیریم. در مورد اقامتگاهها : کیفیت اتاقها ، سرویس بهداشتی ،سیستم گرمایش، وعده های غذایی و خدماتی که در اون واحد اقامتگاهی ارائه میشه. در مورد روستای مصر و فرحزاد اگه دقت کرده باشید اونجا شبکه برق وجود نداره و برق توسط موتور برق تامین میشه. سیستم گرمایش، آب گرم و آشپرخونه شون هم با گاز کپسولی تامین میشه. بعد از افزایش نرخ گازوییل، مجبور شدن که قیمتهاشون رو اقزایش بدهند. از طرفی مدت زمانی که مسافر میره به دشت مرکزی و مخصوصا این دو روستا ، از آبان ماه تا اواسط اردیبهشت هست . چون اون آدمها منبع درآمدشون از این راهه؛ باید در این مدت بتونن هزینه های یک سالشون رو تامین کنن. در زمستون سال 90 در این دو روستا، قیمت اقامت + صبحانه هز نقر از 30 تومن تا 35تومن بود. در تپه رملهای دشت کویر که یک ساعت با روستای مصر فاصله داره ، میتونید از زیباییهای تپه رملها استفاده کنید وسکوت کویر رو حس کنید. متاسفانه در مرنجاب سکوت و زیبایی از بین رفته. شب کویر رو در جاده خور به مصر حس کنید...

غزاله

اگه باز هم اون سمت رفتید، حتما از این مکانها بازدید کنید که خاص هستد : درمسیرمعلمان به جتدق : تپه گورخری ها و رودهای نمک اگه موقع طلوع در این مسیر بودید ، نقطه صفر اقیانوسی که افق صفر هست. در مسیر خور به طبس : دریاچه پلی گون های نمک و رود پتاس و جاذبه های منطقه دشت کویر در کل اینها هستند: گشت تپه گـورخــری ها و کارتونــــی ها بازدید از رودهـای نمـکی بازدید از قلعه ی انوشيروان،گورستان ناودانی جندق، بافت تاریخی شهرهای باستانی کویر گردش در نخلستان گرمه و بازدید از چشمه گرمه آشنايي با جانداران و جانوران اهلی كوير(به ویژه شتر و ماهی های پای آب) بازدید از قلعه ساسانی بیاضه گـشت در تپه های ماسـه ای(رمـل) گردش به روي درياچه نمك و دیدن آسمان در رود نمک تماشاي طلوع و غروب خورشيد در كوير تجربه سکوت شب کویر شاد و پیروز باشید

سوده ط

اون اتاق بوگندوهای مرنجاب بدون کوچکترین امکانات مفت هم گرونه... اگر مصر هم همین بوده که...!

سوده ط

ما کارمون به شب نکشید اما گچ دیوارها ریخته بود، بوی نم می داد، دستشویی ها خیلی بو می داد و مرتب نبود،کف هم با زیلوهای چندهزار ساله فرش شده بود[خمیازه] اگر شما یک سایت گردشگری درست و حسابی بزنید و هر جا می روید امتیاز بدهید و عکس بگیرید من به شخصه الکسا شما را جهانی خواهم کرد! مثلا کیش می روی به اندازه هتل آتلانتیک دبی هزینه می کنی آخرش اتاق هتل ان ستاره ات فرق اش با مسافرخانه های راه آهن در یک کولر گازی است و یک آباژور از مد رفته قدیمی! خلاصه ما حمایت می کنیم!